تبلیغات
دفترخانه اسناد رسمی شماره 2مراغه(افق سردفتری) - انتخابات هیئت مدیره کانون

انتخابات هیئت مدیره کانون

نویسنده :هادی عطاریفر
تاریخ:جمعه 20 بهمن 1391-03:03 ب.ظ

نقل از وبلاگ وزین اسناد رسمی(امیر ج.محبوب)
     
 

حقیر همواره روشن سخن گفته ام . دریغ که در متن زیر نمی توان آنچه دلخواه است گفته شود را به روشنی بیان کرد و به وضوح عملکرد اشخاص را به دیده خود بررسی نمود و از وقایع گذشته نیز بدرستی و همه شمول سخن راند و از پس و پیش وقایع نیز و از آینده پیش روی سران دفاتر نیز . بر حال کاندیداهای انتخابات کانون تعمق نموده ام و آنچه عرض می کنم بخشی است که بنظرم در این مقطع باید به روشنی در محیط مجازی در خصوص ایشان به دور از هیاهو و بداخلاقی طرح شود بنابراین کوشیده ام دندانه مخالفتم با سلائق و علائق افراد را تاحد مقدور سمباده زنم و نرم کنم که هدف همه ما در نهایت اعتلای جایگاه سند رسمی و سردفتر اسناد رسمی و توسعه کشور عزیزمان است و ایشان ( سلائق دیگر ) نیز لااقل به زعم و وسع و همت و بینش خود در این مسیر رشد و بالندگی کوشیده و اندیشیده اند . لازم است با تاکیدی که بر آقای خسرو عباسی داکانی می کنم بر نگرش دانش بنیان جنابان آقایان محمد عظیمیان و احسان پیرداده و عسگر جعفرزاده سلام کنم و اهمیت تجربه اندوزی و توجه همکاران گرانقدرم را به کنش و صراحت لهجه آقای احمد علی سیروس و الگوی رایزنی و تعامل آقای محمدرضا دشتی - که در محل خود به فعالیت های این سردفتران در موضوعات مبتلا به سردفتری خواهم پرداخت - یادآور شوم و با اینکه جای و مجالش نیست بر تلاش خالصانه آقای سید فریدالدین محمدی در مسیر پیاده سازی فرآیند گواهی الکترونیک در دفاتر در طول دوره قبل فعالیت هیئت مدیره محترم درود و سپاس فرستم .

1 – تجربه اجرائی : در نبود یا کمبود امکانات و منابع جهت افزایش بهره وری از ظرفیت های موجود این تجربه اجرائی موثر است که می تواند دسترسی ها را به سمت خود کشد . عباسی داکانی با قریب 20 سال سابقه سردفتری و 10 سال سابقه قضایی و همچنین به یاری عزیزانی چون آقایان عظیمیان و جعفرزاده همتشان را معطوف به ایجاد دفاتر متعدد در کانون نموده اند . قوام یابی مجله و دفتر حقوقی که هر دو در ایجاد بسترهای اجرایی پر فایده ای چون شکل گیری نظرات مشورتی نقش موثری داشتند نشان از بلند نظری و آینده نگری تلاشگران این دو عرصه دارد و از این دو بخش است که نیروی واقعی کانون سردفتران سربرمی آورد : مجله و بخش حقوقی ( دفتر و کمیسیون ها ) .

نباید تعامل شخصی مان با مسئولین را نشان تجربه اجراییمان شمریم که این هیچ باری نیز از دوش هیچ مسئولی برنمی دارد و نباید در هر پیچ و گلوگاه بلافاصله بر در دیوان عدالت اداری نشست گرچه این لااقل حق داعیه داری عمل و تجربه اجرائی را به معنی اخص کلمه برایمان ایجاد کند . تعامل باید تولید و تبادل اندیشه باشد نه پذیرش کورکورانه ویا مخالفت متعصبانه . تعامل مثبت ومنفی در جایگاه کانون سردفتران نباید با خام اندیشی و بدتر از آن تجاهل همراه گردد که لاجرم معطوف بر منافع شخصی و باندی خواهد شد .

2 – دانش محوری و دوری از تکاثر : با افزایش فراوان تعداد دفاتر و پیاده سازی فرآیندهای ثبت آنی و دیجیتال ، توجه به نقش نیروهای دانش محور ، خلاق و پرتحرک جامعه سردفتری اهمیتی دو چندان یافته ، باید در پی افرادی بود که به دور از فخر فروشی های معمول در این جامعه و جایگاه سازی ها و مرتبه و درجه بندی های پوچ درون آن ، توجه ویژه ای به آشنایی و شناسایی نیروهای دگرگون ساز جامعه سردفتری به دور از سن و موقعیتشان داشته و در پی مشورت با ایشان و کسب اخبار باشند . عباسی داکانی برای اولین بار کتابی برای آنان که تازه واردان منصب سردفتری اند و آنان که در دفترخانه تنها بر تجربیات شخصی شان تکیه می کنند نگاشته ( حقوق ثبت – نشر میزان ) و کوشیده اضلاع پیگیری های خود را با چشم انداز پیش رو در مساله ثبت آنی به خوبی سازگار کند .

نباید در کانون سردفتران در پس چند نیروی امیدوار و پویا و علاقمند به گروه سازی و نهادهای مدنی و صنفی ولی کم اطلاع از سرعت شکل گیری فرآیندهای ثبت الکترونیک و بی عنایت به پیشرفت های جهانی و اهمیت نگرش های تطبیقی در سازماندهی روندهای حقوقی و ثبتی ، ناتوانی خود را در جذب و بکارگیری نیروهای خوشفکر و اندیشمند در یک مجموعه منسجم و کارآ پنهان کنیم . ناتوانی که به تلاش های مقطعی و بی هدف گاه به گاه افراد و جلسات پی در پی و بیهوده می انجامد و حتی کارهای موثری چون برگزاری همایش و راه اندازی کتابخانه و ده ها شروع ارزنده دیگر را با اندکی یاوه بافی و پچ پچ های حاشیه سازان لغو و بی اثر می سازد . باید از تفاخر و تکاثر گریخت و پیر و جوان جامعه سردفتری تعامل دانش محور با یکدیگر را آغاز کنند .

3 – توجه به ثبت الکترونیک و تغییر روندهای دفترخانه : اجرای بند م ماده 211 برنامه توسعه پنجم درسازمان ثبت به سرعت دنبال می شود و به زودی مشاورین املاک حق تنطیم هیچگونه قراردادی نخواهند داشت . اوراق در قطع استاندارد جهانی بدون ثبت دستی در دفاتر کاغذی ریخت آتی صدور اسناد خواهند شد . شاکله روندها در دفترخانه دگرگون می شود و مرکز داده های ثبتی ( یک دیتا بیس عظیم ) نقش اساسی در روزمره سران دفاتر خواهد داشت . پایانه استعلامات سازمان ثبت با بکارگیری روندهای جدید چنان شمولی می یابد که همه از سردفتر گرفته تا کارمند بایگانی و مسئول دفتر املاک و بازداشتی رفت و آمدهای خلاصه معامله و استعلام را بدون آن نمی توانند تصور کنند . هیئت مدیره کانون باید بتواند با کمک دیگرانی که علاقمند به دسترسی به اطلاعات علمی روز اند افق ثبت نوین را در منظر تصمیم سازان دورتر برد و از تبدیل نقش سردفتر به یک اپراتور جلوگیری نماید . عباسی داکانی از کسانیست که اولین مداقه ها در قانون تجارت الکترونیکی را از سالیان دور آغاز نموده ، مقالات متعدد در اینخصوص نگاشته و جلسات موثری را جهت شکل دهی به افزایش نفش سردفتر در ثبت الکترونیک شکل داده .

اخذ دستور از مسئولین ثبت و شرکت در جلسات دستوری اداری ملاک حضور در شکل گیری فرآیندهای ثبت آنی نیست و یاری فکری موثری نیز برای مسئولین و نهادهای نظارتی با این حجم عظیم مشکلات و کمبود منابع در پی ندارد .ابطال بلافاصله هر دستورالعمل و بخشنامه در دیوان عدالت اداری نیز بدون آنکه به عواقب واقعی قوانین تنقیح نشده در نظام حقوقی کشور بیاندیشیم و آینده این حرفه را در این شرایط خطیر مد نظر قراردهیم خطاست . ابزارها متعددند باید طرز استفاده از آنها را آموخت و باز آموزی کرد. جامعه سردفتری نیازمند این بازآموزی ست .

۴ - در زمانیکه در ترکیه هر تایید امضاء که برای حتی هر مکاتبه اداری میان دو شرکت ترک ضروریست بیش از ۲۰۰ لیره دستمزد برای یک نوتاری درآمد حاصل می کند و در هند هزینه صدور هر گواهی الکترونیک سطح ۲ یکساله لااقل ۴۰۰ روپیه است مساله درآمد دفترخانه ایرانی که طبق برآورد بانک مرکزی بطور میانگین کمتر از میانگین مخارج آنست باید بصورت علمی در کانون توجه همکاران قرار گیرد و دنبال شود . تا کنون خسرو عباسی داکانی تنها کار علمی دراین حوزه را ارائه داده و این اسف بار است . با عنایت به یکسان سازی نطام بیمه سلامت کشور موضوع خدمات بیمه ای نباید بصورت مقطعی از ناحیه اجاره یک ساختمان تعقیب شده و باید با مدیران نظام سلامت در وزارت رفاه و مجلس شورای اسلامی دراینخصوص تعامل قانونی داشت . با پیاده سازی ده ها طرح از جمله طرح شاپرک در راستای سیاست های بانکی و پولی کشور در خصوص توسعه بهره گیری از کارت پول الکترونیکی باید مدیران سازمان ثبت را در خصوص لزوم بکارگیری دستگاه های پی . او . اس ( کارت خوان ) متعدد در دفترخانه توجیه علمی نمود . حدود عمل کمیسیون تقسیم اسناد نیاز به توسعه دارد و باید به سمتی رفت که قراردادهای کوچک و بزرگ بخش دولتی و شرکت های وابسته به ایشان حتی قراردادهای کار و جوینت وینچر و انتقال تکنولوژی در قالب سند رسمی تنطیم شوند . در باب معضل اسناد اتومبیل باید توجه نمود که بدون تشکیل یک کارگروه ماتریسی با هماهنگی مجلس شورای اسلامی و نهادهای نظارتی کشور کاری در دراز مدت از پیش نمی رود و کشمکش با راهنمایی و رانندگی ادامه خواهد داشت . نباید تنها با موج حوادث عکس العمل نشان داد و چون تخته پاره ای پایین و بالا رفت و از ناهماهنگی اعضاء و افراد و بی مهری رسانه ها گلایه کرد . همچنین نباید از اهمیت دفاتر پیشخوان خدمات قضایی و دفتر خدمات صدور گواهی الکترونیک غافل شد و باید از جایگاه دفاتر در پیاده سازی این طرح ها دفاع عاجل نمود . جامعه سردفتری اکیدا نیازمند یک بازآموزی ست .

منبع:http://asnaderasmy.blogfa.com
Admin Logo
themebox Logo