تبلیغات
دفترخانه اسناد رسمی شماره 2مراغه(افق سردفتری) - اعتراض سردفتران و دفتریاران به بانک ملی-به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی

اعتراض سردفتران و دفتریاران به بانک ملی-به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی

نویسنده :هادی عطاریفر
تاریخ:دوشنبه 16 تیر 1393-03:28 ب.ظ

تهران - ایرنا - رییس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن اعلام اعتراض این کانون به بانک ملی برای قطعی سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه در دفاتر اسناد رسمی گفت: قطعی چند روزه سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه، موجب توقف تنظیم 50 هزار سند رسمی شده است.

به گزارش ایرنا از کانون سردفتران و دفتریاران، «محمدرضا دشتی اردکانی» افزود: سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه (پوز) در دفاتر اسناد رسمی از 10 تیر ماه تاکنون با اختلال و قطع مکرر روبرو است.

وی گفت: در نامه ای به مدیرعامل بانک ملی ایران، ناکارآمدی و ضعف سیستم دستگاه های «پوز» مستقر در حدود هفت هزار و 400 دفتر اسناد رسمی در سراسر کشور جهت واریز وجوه عمومی و حق التحریر سردفتران را به دفعات به آن بانک و شرکت مجری طرح اعلام کردیم، اما تا این تاریخ نه تنها در جهت پاسخگویی و بهبود سیستم اقدامی به عمل نیامده، بلکه با اختلال و قطع مکرر این دستگاه ها در ساعات اداری روبرو بوده ایم.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران اضافه کرد: در روزهای دهم، یازدهم و دوازدهم تیر ماه سال جاری عملاً کار تنظیم روزانه 50 هزار سند رسمی در کشور به دلیل قطعی سامانه مذکور متوقف ماند و این اختلال، امور اداری و اجرایی بیش از 150 هزار نفر از مردم را مختل کرد به نحوی که اعتراض عموم مراجعین به دفاتر اسناد رسمی را در پی داشت و در صورت ادامه این وضع اسفناک، اعتراض عمومی اجتماعی دور از ذهن نخواهد بود.

دشتی اردکانی با بیان اینکه در برخی موارد بعضا مردم گمان می کنند که کار آنها از سوی شخص سردفتر و یا کارکنان دفاتر اسناد رسمی انجام نمی شود، ادامه داد: در این راستا باید تاکید کنم که همکاران ما در دفاتر اسناد رسمی همانند گذشته دغدغه انجام امور مردم را به بهترین نحو دارند و تنها به دلیل قطعی سامانه ای که اتصال یا رفع نقص آن با دفاتر و یا حتی کانون نیست، موفق به تنظیم اسناد نشده اند و در این راستا به جرات اعلام می کنم که کوتاهی از سوی دفاتر اسناد رسمی صورت نگرفته است.

رییس کانون سردفتران ودفتریاران افزود: این اتلاف وقت و تاخیر در انجام امور افراد در دفاتر اسناد رسمی، فقط به عنوان نمونه هایی اندک از موضوعاتی است که روزانه در دفاتر اسناد رسمی کشور به علت ناکارآمدی سیستم «پوز» و بی توجهی گردانندگان آن و عدم تنظیم سند مردم، قابلیت اجرا نیافته است.

وی تاکید کرد: از سوی کانون سردفتران و دفتریاران مراتب را به بانک ملی و شرکت مجری طرح اعلام کرده ایم و امیدواریم در اسرع وقت شاهد برطرف شدن مشکلات و عدم تکرار آن باشیم.

دشتی اردکانی افزود: این دو بخش( بانک ملی و شرکت مجری طرح) با توجه به شرایط پیش آمده باید پاسخگوی قانونی مطالبات میلیاردها خسارات وارده به مردم و سردفتران و دفتریاران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی باشند و عواقب ناگوار هرگونه اعتراض عمومی، اجتماعی و سیاسی انعکاس این ضعف در کشور که دور از ذهن نیست متوجه مسوولان آن بانک خواهد بود.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز روز گذشته(یکشنبه) در پی تداوم روند اختلال در سیستم دستگاه های کارتخوان (پوز) بانک ملی در دفاتر اسناد رسمی، اصلاحیه ای در رابطه با دستورالعمل اجرایی طرح سامانه الکترونیکی وجوه در دفاتر اسناد رسمی صادر و ابلاغ کرد.

در این اصلاحیه از سوی «احمد تویسرکانی» معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ شده، آمده است: پیرو دستورالعمل شماره 89/99289 مورخ 89/6/15، به منظور پیشگیری از توقف ارائه خدمات ثبتی به هنگام اخلال و قطعی سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه (پوز)، تبصره ذیل به عنوان تبصره 3 به ماده یک دستورالعمل اجرایی طرح سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه در دفاتر اسناد رسمی الحاق می شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در توضیح این تبصره آورده است: در مواردی که اخلال و قطعی طولانی مدت سامانه پرداخت الکترونیکی وجوه (پوز) در دفاتر اسناد رسمی موجب اختلال در ارایه خدمات ثبتی می شود، با ابلاغ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از طریق کانون سردفتران و دفتریاران مرکز به دفاتر اسناد رسمی، تا رفع اشکال سامانه مذکور، دریافت کلیه هزینه های مربوط به صدور اسناد اعم از حق الثبت و حق التحریر از طریق مراجعه حضوری متقاضی به بانک و ارایه رسید بانکی به دفترخانه صورت خواهد گرفت.

معاون رییس قوه قضاییه همچنین سردفتران را مکلف کرد تا شماره سریال فیش بانکی مربوط را در سامانه ثبت الکترونیک اسناد درج کنند.

اجتمام(1) ** 91408 ** 1071

انتهای پیام /*
: ارتباط با سردبیر
newsroom@irna.ir


Admin Logo
themebox Logo