تبلیغات
دفترخانه اسناد رسمی شماره 2مراغه(افق سردفتری) - گزارش همایش ششم (تحلیلی )

گزارش همایش ششم (تحلیلی )

نویسنده :هادی عطاریفر
تاریخ:چهارشنبه 7 خرداد 1393-01:08 ق.ظ

رییس جمهور محترم در جشنواره فناوری اطلاعات :دوران پیامهای یک طرفه بسر آمده است:


-از همه مجریان و برگزارکنندگان محترم همایش ششم خصوصا از سروران عزیزم آقایان اخوان وکریمی و فریدنی از صمیم قلب سپاسگزارم و دوباره دستان پر فروغشان را به جهت زحماتی که متحمل گردیده ­اند از دور  می­بوسم و این کمترین سپاس و قدردانی است که می­توان در حق آن بزرگواران انجام داد. باز هم متشکرم.

برداشت اول: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سیاست­های خودش را فارغ از ارزش گذاری این سیاست­ها از سه طریق می­تواند مدیریت و اعمال نماید:

1ـ تنبیه 2ـ تشویق 3ـ اقناع (توجیه و اموزش)

برداشت دوم: برداشت من این است که در مرحله انسداد کامل هستیم و سازمان جز روش شماره یک یعنی تنبیه هیچ راهی برای اعمال سیاست­هایش ندارد؛ چون روش­های دیگر را تجربه نکرده است.

مضافاً اینکه افزایش تعداد دفاتر اسناد رسمی و کارکنان ثبت، دیجیتالی شدن نصفه و نیمه امور ثبتی و گذر از مرحله­ ی عبد و مطیع بودن به مرحله ­ی حق ­طلب بودن جامعه و به تبع آن حق ­طلبی کارگزاران و کاربران و فرمانبرداران ثبتی از چالش­های پیچیده ­ی روش اول اعمال قدرت در حوزه ­ی ثبتی هستند. به طور مثال در اجلاس ششم مقرر شد از این به بعد دادنامه ­های انتظامی در وبلاگ­ها مورد کنکاش حقوقی و ادبی قرار گیرد که این خود از چالش­های عصر رسانه بوده و تنبیه و فشار را پر هزینه می­سازد.

برداشت سوم: هر چند این همایش­ها برای تأثیر در قدرت هیچگونه پشتوانه و برنامه ­ی خاصی ندارند، لیکن نوعی تحصن لوکس و در شأن دفاتر اسناد رسمی محسوب می­شوند و به نظر نگارنده با بازنشسته شدن سردفتران متولد دهه ­های سی و چهل و با توجه به بحران اقتصادی موجود و تحلیل رفتن دفاتر تا آستانه­ ی ورشکستگی بعید است نشست­های اعتراضی آتی به این شکل آرام در هتل برگزار گردد.

برداشت چهارم:

تصور نمی­کردم عصر پست مدرن در جامعه­ ی هزار توی ایرانی به این سرعت در لایه­ های خاصی از اقشار اجتماع شروع و نمود پیدا نماید. پراکندگی، عدم انسجام و نفوذ رسانه­ های دو طرفه و حاکمیت شبکه­ های اجتماعی و روش­های انتقال پیام دیجیتالی، شخصی شدن عقاید و اخلاقیات و اعتقادات و در یک کلام تکثر در همه­ ی جلوه­ های زندگی انسانی در این همایش به عنوان یک نمونه ­ی آماری کاملاً مشهود بود.شاهد مثال اینکه  شرکت­ کنندگان محترم  در اجلاس گاهی بر سر میز مذاکره ترجیح می­دادند با همدیگر و با دیگران به وسیله تلفن همراه ارتباط پیدا کنند. به قول معروف جوّ «من در میان جمع و دلم جای دیگر است»؛در لحظاتی حاکم در فضای اجلاس بود. (خصوصاً عصر روز اول)

 

برداشت پنجم:

اگر سردفتران وبلاگ­نویس را تجلی , نما د و سنبلی از روح جمعی سردفتران کل کشور بدانیم، که از نظر نگارنده نیز هستند پیام اصلی این همایش عبارت است از:

1ـ اصلاح مطلوب قانون دفاتراسناد رسمی.

2ـ اصلاح مطلوب ثبت آنی (از لحاظ سخت­ افزاری و نرم ­ا فزاری)

3ـ اصلاح و افزایش حق­ ا لتحریر دفاتر اسناد رسمی.

                                                                                                   والسلام علی من التبع الهدی

 
Admin Logo
themebox Logo