تبلیغات
دفترخانه اسناد رسمی شماره 2مراغه(افق سردفتری) - اقتصاد مقاومتی ونظام ثبتی

اقتصاد مقاومتی ونظام ثبتی

نویسنده :هادی عطاریفر
تاریخ:چهارشنبه 21 اسفند 1392-12:25 ق.ظ

اگر مثلا در عالم خیال هم که شده خودم را از جهت اعلام یک حقیقت شبیه گالیله تصور کنم :

برای چندمین بارفریاد می کشم این نظام ثبتی حرکتش خلاف  رشد اقتصادی و خلاف منویات مقام معظم رهبری در اجرای اقتصاد مقاومتی است به دلایل ذیل :

1- در ثبت آنی خلاقیت وجود ندارد چون فقط با یک نرم افزار مواجهیم و معلوم نیست تا چند سال دیگر با ان دست وپنجه نرم خواهیم کرد  .اگر عملیات فعلی با نرم افزار های متعدد شرکتهای خصوصی انجام میشد و سازمان ثبت فقط متولی نظارت وتشکیل پایگاه اطلاعاتی می گردید  وضعیت بهتر از حالا بود .البته با اغاز نهضت اقتصاد مقاومتی هنوز دیر نیست و امکان کاستن از تصدیگری سازمان ثبت و هماهنگی با آن وجود دارد .

2-یکی از رموز اساسی رشد اقتصادی   وجود سرعت در همه عرصه ها است ثبت آنی سرعتی ایجاد نکرده ودر بعضی مواقع سرعت عملیات را کاهش داده است .مثال : خیلی از شهرکهای صنعتی به دلایل متعددی فاقد سند مالکیت هستند و فقط صورتمجلس تقکیکی دارند و مدیران شهرکها به جهت بدهی تولیدکنندگان وخیلی دلایل دیگر از اخذ واعطای سند مالکیت به صاحبان صنایع خودداری می کنند وسامانه هم که با صورتمجلس استعلام نمی گیرد و توخود بخوان حدیث دردناک تولیدکنندگان را در انجام امور مریوط به اسناد رسمی در حالی که نیاز شدید به تنظیم اسناد متمم برای تحرکات جدید اقتصاد ی دارند !!

3-تا ثیر ثبت آنی  در کاهش فساد خیلی کم ونامحسوس است و باید در راستای شفافیت اقتصادی و حقوقی اقدامات عاجل دیگری معمول کرد .

4- اتوماسیون اداری در گمرک و نیروی انتظامی ووزارت صنایع ومعادن وخیلی جاهای دیگر انجام شده ولی قاچاق کالا همچنان افزایش یافته و تولید در ورطه اختلالات پیدا وپنهان متعدد در گیر است.  چرا ؟  چون مشکل جای دیگری است ؟؟  یکی از مشکلات نامحسوس برای مدیران صنعتی را همینجا اعلام می کنم : اگر با یک نگرش سیستمی به قصایا نگاه کنیم متوجه خواهیم شد در وضعیت فعلی یکی از موانع اقتصاد مقاومتی در عرصه حقوقی وعامل   کندی حرکت چرخهای اقتصادی زیر پای متولیان صنعت وکارافرینی  همین شرایط نامناسب  تنظیم سند رسمی است برای اکثریت سردفتران فرایند کند اخذ تسهیلات توسط فعالین افتصادی کاملا محسوس است بخاطر بیاورید  تسهیلات گیرنده را..  آنگاه که از خوان سنگین نظام بانکی خارج میشود تازه نامه بدست عازم کمیسیون تقسیم اسناد شده و ازانجا میاید به دفترخانه عامل وشروع بازی ......اول برو پلاک ثبتی را اصلاح کن......حالا اصلاح کرد امد ...وپی ان قطعه  امروز نمی شود استعلام کرد .....یک روز بعد......جواب نیامده برو ثبت بگو از انجا پاسخ استعلام را در  کارتابل بگذارند...........کارت بانکی تو بده .....رمز !!!! نمیشه خودم باید کارت بکشم خوب بیا اینوره  میز......اوه......تراکنش ناموفق شد ........آقا فعلا پوز خرابه..............حالا بالاخره پس ازهمه این پارادوکس های کشنده  وافزایش دهنده زمان مبادله
(کاهش زمان مبادله در اقتصاد بسیار مهم است )........و گذشتن از سد  پایگاه ثبت احوال همه اماده امضا هستند بازی اصلی سامانه وی پی ان شروع شده  واوراق سند جهت امضا از سامانه اخذ نمیشود که نمی شود ....
حالا اصحاب امضا میگن اقا شما دیگه بدجوری گیر میدین ..ما اصلا اشتباه کردیم این دفترخانه را انتخاب کردیم ....بزارید یه جایی را امضا کنیم وبرویم مث خیلی جاهای دیگه !!!!!!!.......موارد فوق  بخش کوچکی از پالسهای خطرناک موجودویک هشدارجدی است برای فعالین حوزه ثبتی کشور خصوصا برای برادران کانون مرکزکه تازه از سفر ایتالیا برگشته اند حتما خسته هم هستند(البته برایم یک معما است ؟برای الحاق به کانون جهانی سردفتران چند سفر خارجی لازم است ؟)
بنابرین اگر فردا دیدید مجمع تشخیص مصلحت نظام یکدفعه اخذ سند رسمی از فرایند اخذ وام وتسهیلات را حذف کرد ..شوکه نشوید و بهانه بی اطلاعی را هم نخواهید داشت !!!!!!!

بیایید بطور جدی باورکنیم سیستم ثبتی کشور هماهنگ با اقتصاد مقاومتی نیست وباید قبل از امدن طوفان تغییرات خودمان را آماده و تجهیز نماییم و باورکنیم : آنان که آرامش خیال را در بستن چشمها برتحولات دنیای اطراف می جویند مرگ زود رس را استقبال می کنند .Admin Logo
themebox Logo